Klamka zapadła. Już zagłosowałem

Trzy pseudodebaty w niczym mi nie pomogły, moja koperta z zaznaczonymi dwoma nazwiskami została zamknięta już w sobotę.

A propos „debat”.

debata

Debata Obrazy Royalty Free – Obraz: 10402839 pl.dreamstime.com

Niedziela: Kopacz – Szydło. Obie plastikowe, mało konkretne, Kopacz trochę bardziej. Okrągłe słówka miały zastąpić program. Raczej brak programu, chociaż Szydło podobno ma go już od dawna za pazuchą i  tylko trzeba wdrożyć. Czy Kaczyński ma swój program za paskiem od spodni? Bo nie sądzę, żeby ta, co z worka wyszła (jak sama się przyznała), premierem została. W Kopacz widzę więcej człowieka i kobiety, z którą można (by) po ludzku porozmawiać. Ale nie będę tego dokładniej tłumaczył.

Inni kandydaci, oburzeni wysforowaniem medialnym tej dwójki, zastrzegają, że starcie dwóch pań to nie debata, a tylko rozmowa. Oburzenie popieram, było to foux pas wobec demokracji i dobrych obyczajów. Starcia nie było. Rozmowy jednak też nie było. Było za to ple-ple-ple.

Poniedziałek: program T. Lisa, a w nim Nowacka, pani Zawisza z „Razem”, Petru, wicepremier Piechociński, Wipler, puste krzesło czekające na Kukiza i „ceniony dziennikarz”, któremu Wipler natychmiast obwieścił, że po 25 X stanie się „uchodźcą z TVP”. Kiedy widzę i słucham Wiplera, robi mi się słabo, na twarzy pojawiają wypieki, na skórze wypryski, dlatego patrzyłem głównie na Nowacką, a zwłaszcza świeżą jak pączek róży Zawiszę. Wówczas moja fizjognomia wracała do normy. Nowacka w normie, jednak nie rewelacyjnie. Zawiszy wybaczyłbym potknięcia, to jej debiut, także i ja nie dałbym prostej odpowiedzi na pytanie o ewentualną polonizację banków w naszym kraju.

Nowacką, Zawiszę i Petru postrzegam jako osoby myślące. Wicepremier ględził okrągło-patriotycznymi słówkami, PSL to taki rodzaj plastra, który w razie czego chętnie się przyklei do wszystkiego.

Red. Lis prowadził „debatę” jak upierdliwy buchalter, bezduszny liczykrupa, chłopski ekonom z XVII wieku. Ja współczuję Lisowi i jego rodzinie wstrętnych, ba, kryminalnych ataków hejterów – to jest problem! Ale u redaktora widzę coraz widoczniejszy deficyt inteligencji dziennikarskiej przy coraz większym udziale niekulturalnych zachowań. Czy jeśli nazwę jego zachowania w programie wobec pań Nowackiej i Zawiszy chamskimi, to powiedzą, że używam języka nienawiści?

W sumie wyszła niesmaczna sieczka. Krzesło Kukiza milczało.

debata 2

Darmo ilustracja: Wymiana Pomysłów, Debata, Dyskusja – Gratis … pixabay.com

Wtorek: „Debata” ośmiu. Stawili się wszyscy, chociaż na miejscu Szydło powinien stać Kaczyński. Korwin-Mikke jako nestor i błazen przekraczający grabnice kultury i dobrego obyczaju. Najbardziej ekstremalny przypadek w polskim i europejskim folklorze politycznym od lat. Wierzę, że powstanie kiedyś książka o polskim folklorze politycznym, gdzie on, Wipler i Kukiz zostaną kompetentnie opisani i zanalizowani. Kukiz do „debaty” zupełnie nieprzygotowany, w pierwszych trzech pytaniach bez formy, później czepiał się spraw proceduralnych i próbował uczyć prowadzących program rozumienia kwestii ustrojowych. Może zaprosi go na wykłady jakaś uniwersytecka politologia? Największym problemem Kukiza jest on sam, jego doskonała nicość polityczna; być może jest on dobrym muzykiem i wokalistą, nie wiem, mam inne upodobania. W polskiej polityce ostatnich dwóch lat stał się najznakomitszym uosobieniem Nikodema Dyzmy. Wszystkich absolutnie zrobił w konia. To duży wyczyn.

Nowacka blada, jakby nieobecna, okrągłe słówka z arsenału frazesów polskiej lewicy, w trakcie wypowiedzi zapatrzona nieustannie w jakąś gwiazdkę na niebie, może raczej zabłąkaną muchę w studio. Smutna jakaś. Nowacka, nie mucha.

Kopacz – mało konkretna, plastikowa, uciekająca od meritum pytań, nieprzekonująca. Odbija mi się od tego jej „przyjaznego rozdziału” Państwa i Kościoła. I chciałaby, i boi się. Szkoda, że nie zdołała w ostatnich miesiącach zrobić dokumentnego porządku w szeregach swojej partii, od przybocznego Kamińskiego poczynając. Jeśli PO przejmie Schetyna, nastąpi dalszy regres PO.

Szydło – kobieta (już) z marmuru, zdecydowanie podrabianego jednak. Recytatorka. Kiedy na nią patrzę i jej słucham, mam wrażenie, że to jakiś aparatczyk, który na wszystko znajduje „jedynie słuszne” rozwiązanie, a nie startująca dopiero do poważniejszej polityki kandydat.

Petru – na finiszu gubi formę. Mimo wszystko mało konkretów. Bynajmniej nie kojarzy się z silnym politykiem. Ale kto z nich się kojarzy?

Zandberg z „Razem”. Interesujący młody człowiek, myślący, dobrze władający językiem polskim, odsłaniający nowe perspektywy w patrzeniu na rzeczy. Chciałoby się mieć takiego premiera. Lecz czy „Razem” ma jakiekolwiek szanse?

Piechociński? Ładniejsze było polskie jabłuszko, które ustawił pieczołowicie na pulpicie. Ciekawe, jaki był ostatecznie los tego jabłka? Jaką Ewę skusił wicepremier?

debata 4

Dlaczego warto wiedzieć, „co paczymy”. Rozpoczęcie debaty nad … natemat.pl

Największym moim personalnym przeżyciem była jednak Diana Rudnik, współprowadząca zawody z panami Gugałą i Kajdanowiczem, nowa-stara twarz w telewizji publicznej („stara” w znaczeniu sporego już stażu!). I to percepcja estetyczna Diany Rudnik pochłonęła mnie tego wieczoru najbardziej. Przysięgam, że innych fantazji nie miałem, ale nie tęsknię do Tadli, Kreta i Kraśki.

Tak więc, gdy percepowałem Dianę Rudnik, moje karty wyborcze kurier już dawno odniósł do Komisji Wyborczej w zapieczętowanej kopercie wyborczej.

Na kogo głosowałem? Na pewno nie na PiS, PO, PSL, Korwina, Kukiza.

A zresztą cóż tam mój głos?

Dlaczego w ogóle znowu postarałem się, żeby w ogóle móc zagłosować?

Tego nie wiem.

Jestem zły na siebie.

Michał Waliński

21 października 2015 roku

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii debata, polityka, wybory di Sejmu i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Klamka zapadła. Już zagłosowałem

  1. Gdybym głosowała, to na kogoś z list lewicowych, chociaż wybór między Barbarą Nowacką i Adrianem Zandbergiem byłby dla mnie trudny. Mam nadzieję, że obydwoje znajdą się w przyszłym Sejmie.
    Bez silnej lewicy PO-PiSowy klincz nigdy się nie skończy, a trwa tak długo, bo sterowani rankingami wyborcy nie głosują uczciwie, czyli na tych, których naprawdę chcieliby widzieć przy władzy, lecz koniunkturalnie – tj, przeciwko tym, których bardziej nie chcą. Koniunkturalizm pojedyńczych głosowań owocuje koniukturalizmem tak wybieranych władz. I to właśnie są głosy naprawdę zmarnowane.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s