Topór spod Grunwaldu

Poszukiwacz zabytkowego złomu znalazł topór na Polach Grunwaldzkich. Nie był to topór masarski, drwalski ani katowski. Prawdopodobnie użyto go podczas słynnej bitwy. Takimi toporami posługiwali się nie tylko sprzymierzeni, lecz także wojowie zakonni. Znalazca przekazał topór Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej.

Protestuję. Dlaczego do muzeum? Proponuję, aby sprawą zajął odpowiedni oddział IPN i ustalił, kto komu oraz ile razy toporem tym łeb roztrzaskał. Polak Krzyżakowi, Krzyżak Rusinowi, Litwin Czechowi czy Czech innemu, spod wrażej chorągwi, Czechowi lub Ślązakowi. Możliwości jest o wiele więcej.

Po wyjaśnieniu wojennej zagadki i ustaleniu sprawcy żyjących jego potomków –  o ile nie reprezentują właściwej opcji politycznej – należy musowo wpisać na Listę Wildsteina.

No chyba że topór był używany w celach pokojowych, na przykład do ścinki drzewa na opał. Wtedy należy go przekazać prawowitym spadkobiercom woja.

Ongiś wyjątkowo ostre zimy bywały, czego i Wam życzę.

Michał Waliński

14 września 2014 roku

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Topór spod Grunwaldu

  1. Tak. Nie można tego wykluczyć.

    Polubienie

  2. Bogna Drozdek pisze:

    Jest jeszcze trzecia możliwość: że to samozakopany topór wojenny, czyli cud. Wtedy powinien trafić do Świątyni Opatrzności Bożej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s