Od wszystkich Łuków Triumfalnych wolę…

Od wszystkich Łuków Triumfalnych wolę bramę triumfalną Mirona Białoszewskiego:

„Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali…” Moja niewyczerpana oda do radości

Mam piec
podobny do bramy triumfalnej!

Zabierają mi piec
podobny do bramy triumfalnej!!

Oddajcie mi piec
podobny do bramy triumfalnej!!!

Zabrali.

Została po nim tylko
szara
naga
jama
szara naga jama.

I to mi wystarczy:
szara naga jama
szara naga jama
sza – ra – na – ga – ja – ma
szaranagajama.

Kilka razy czytałem ten wiersz uczniom w ogólniaku, dodając na zakończenie od siebie: „A teraz pocałujcie mnie w dupę!” Uczniowie byli przekonani, że to Białoszewski. W proteście przeci administracji mieszkaniowej. Rzecz jasna, później dementowałem mistyfikację.

Z tym moim „zakończeniem” chętnie zadedykowałbym wiersz Białoszewskiego tym nawiedzonym „Pisowcom” i narodowcom, którzy chcą zapaskudzić i tak dostatecznie paskudną architekturę warszawską Łukiem Triumfalnym. W stulecie bitwy warszawskiej, czyli w 2020 roku. Kilka dni temu wpadli na taki kuriozalny pomysł i sprawa zrobiła się głośna. Chodzi o kolejny symbol polskiej pychy, megalomanii i narodowego tromtadractwa? Mało nam dętych defilad wojskowych inspirowanych myślą prezydenta Komorowskiego? W tymże 2020 roku minie 410 lat od zajęcia Kremla przez wojska Stanisława Żółkiewskiego. Może od razu dwa łuki postawić? Co tam dwa! Najlepiej od razu trzy, trzeci z okazji zdobycia Grodów Czerwieńskich przez Chrobrego. Że to było w 1018 roku? No to co? W 2018 postawmy jeden, a w 2020 dostawmy dwa. Tylko żeby mi były wszystkie w ładnym rzymskim stylu! Pasuje jak ulał do Warszawy. Przemyślmy tylko, gdzie. I które fragmenty Warszawy wyburzyć, no bo od każdego łuku, w jedną i drugą stronę muszą pójść bardzo szerokie aleje, a w wzdłuż nich palmy, ogrody i parki. Z ławeczkami do podziwiania. Nie bez powodu niektórzy nazywają Warszawę Paryżem Północy.

Żarty żartami. Raczej weźmy się za ratowanie słynnego pieca Białoszewskiego, bo nowy właściciel kamienicy przy Poznańskiej 37 w Warszawie chce go rozebrać i złożyć w innym miejscu, o(b)dzierając z kontekstu. Miłośnicy wielkiego Poety wiedzą, o co chodzi.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/turystyka/galerie/747530,duze-zdjecie,7,10-najwiekszych-atrakcji-turystycznych-w-usa.html

Pomnik w Waszyngtonie (źródło: „Gazeta Prawna)

Co zaś się tyczy rocznicy wojny z bolszewikami, może lepiej postawić na taki wzór jak pomnik Vietnam Veterans Memorial w Waszyngtonie ? Historycy na pewno dysponują listą poległych w bitwie warszawskiej i jej uczestników.

Michał Waliński

26 sierpnia 2014 roku

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii bitwa warszawska, historia, pamięć, Poezja, pomniki, Uncategorized, Łuk Triumfalny i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Od wszystkich Łuków Triumfalnych wolę…

  1. Bogna Drozdek pisze:

    Jak sie dowiedziałam: „Pomysł budowy Łuku Triumfalnego w Warszawie rzucił satyryk i pieśniarz Jan Pietrzak z Towarzystwa Patriotycznego.”
    Może to jego kolejna – po „Żeby Polska byla Polską” – próba zmiany wizerunku z wesołka na wieszcza?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s