W czasie prawie trzydziestu lat pracy nauczycielskiej w II LO im. E. Plater w Sosnowcu partycypowałem w opracowaniu ponad dwudziestu książek i książeczek. Obok kilkunastu tomików poetyckich z wierszami finałowymi z Laurów Plateranki powstały cztery książki o charakterze „ksiąg jubileuszowych”.
Wydawnictwo szkolne było wydawnictwem jednoosobowym. Wedle słynnej, znanej z reklamy, zasady: „trzy w jednym”, a może i „cztery w jednym”: redaktor, także stylistyczno-językowy (korekta) i techniczny (skład komputerowy), czasem autor artykułów i szkiców. W niektórych wypadkach występował także w roli tzw. murzyna.
To jednosobowe wydawnictwo w pierwszej połowie lat 90. ub. wieku wiele się nauczyło od ucznia i absolwenta szkoły Macieja Edera (dzisiaj naukowca), także uczennicy Ewy Marzec, a później wciągało do współpracy bardzo wielu uczniów z kolejnych pokoleń. Była to dla młodych, jak sądzę, bardzo dobra i praktyczna nauka redagowania i tworzenia książki. Udział niektórych z nich w misji wydawniczej jest nie do przecenienia, jak na przykład wkład Anny Szczepanek w postanie księgi jubileuszowej na stulecie szkoły i ostatnich tomików platerańskich.
Fenomen polegał jeszcze na czymś innym. Wielu z tych dziesiątków młodych ludzi, których nazwiska figurują na stronach tytułowych i informacyjnych szkolnych wydawnictw, jednocześnie osiągało wybitne sukcesy w olimpiadach przedmiotowych (Literatury i Języka Polskiego, Filozoficznej), należało do szkolnego teatru, przygotowywało kolejne turnieje i wieczory finałowe Lauru Plateranki i działało na jeszcze innych frontach. Mam podstawy przypuszczać, że owe doświadczenia wielu z nich przydały się na studiach i po studiach.
Ten rozdział jest dla mnie rozdziałem zdecydowanie zamkniętym. Poniżej zamieszczam listę linków do owych publikacji (o tomikach poetyckich pisałem w jednym z poprzednich wpisów). Największym sentymentem darzę dwie pierwsze książki, z których wydaniem nie miałem z oczywistych względów nic wspólnego. Wiek i czas w jakimś stopniu obligują książkę.
Jeszcze jedno, a propos postów na licznych forach internetowych dotyczących mitycznych zarobków nauczycielskich: była to praca honorowa. W poprzednim ustroju nazywano ją pracą społeczną. Pomyśleć, ile mógłbym zarobić…
Michał Waliński
PS. Projekt okładek do ksiąg na 90-lecie i na 100-lecie szkoły to dzieło Łukasza Wolnego. W pierwszej autorem projektu był niżej podpisany, w drugiej współpracował z Łukaszem niejaki Lucek T. Dziulny i przód oraz tył wyszły rewelacyjnie. Warto by ten projekt poddać osobnej interpretacji. Łukaszu, powiedz, że nie chodzi wyłącznie o stracone złudzenia…
„Nasza szkoła 1908-1933”. Wydawnictwo Komitetu obchodu Jubileuszu 25-lecia Gimnazjum im. E. Plater w Sosnowcu 1935 r.
„Po latach… Jednodniówka Zjazdu koleżeńskiego b. wychowanek Gimnazjum i Liceum im. E. Plater w Sosnowcu”. Sosnowiec 18-19 kwietnia 1959 r.
Księga pamiątkowa na 90-lecie II LO im. E. Plater w Sosnowcu 1998 rok:
Księga pamiątkowa na 100-lecie II LO im. E. Plater w Sosnowcu 2008 rok:
Aneks do Księgi pamiątkowej na 100-lecie II LO im. E. Plater w Sosnowcu 2008 r. (zdjęcia z wkładek):
Na zeskanowanie czekają wydawnictwa:
Księga pamiątkowa wydana z okazji 85–lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii w Sosnowcu, zespół red. E. Lizak, M. Soczyńska, M. Waliński, B. Żak, Sosnowiec 1994, ss. 103 + 1 nlb.
Księga pamiątkowa wydana z okazji 80–lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii w Sosnowcu, zespół red. E. Gorzkowska, A. Kierkowski, J. Kram, E. Morawska, I. Ślenzak, M. Waliński, Sosnowiec 1988, ss. 280 + 4 nlb.
Por. też: Michał Waliński, „Dzieje II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Szkic nieuporządkowany”:
Panie profesorze,
Czytałem zeskanowane wydawnictwa jubileuszowe (90 i 100-lecie liceum). Czy wie Pan może kiedy będą dostępne skany 85 i 80-lecia?
Pozdrawiam,
Tomasz Klimek
PolubieniePolubienie
Pan profesor już tego nie zrobi.
PolubieniePolubienie