Nie odpowiadam za zachowanie mojego szympansa

Maciek

Mój szympans ma na imię Maciek. Ma cztery lata i mimo bliskiego pokrewieństwa z człowiekiem, jak i mojej nieustającej troski (nadopiekuńczości, powiedziałbym), wydaje się być ciągle niedorozwinięty. To jest szympans, więc piszę, jak jest, a nie jakieś tam: „sprawny umysłowo inaczej”.

Braki w ogładzie kulturalnej wychodzą z każdym krokiem Maćka. Co tam kroki! Prawdę mówiąc, on nie chodzi, lecz skacze na wysokość 2,45, odbija się od sufitu, frunie w kierunku karnisza, chwyta za firanę, za chwilę jest już na framudze drzwi, a stamtąd zazwyczaj wykonuje skok na szczyt  chybotliwego regału z książkami. Jeśli ma bardzo zły humor, sięga po pierwsze polskie wydanie „Antropologii strukturalnej” Claude Lévi-Straussa i ciska w okno. Zrządzeniem losu na tym regale spoczywają książki z dziedziny antropologii kulturowej i, jak by było nie dosyć, z dyscypliny zwanej antropologią filozoficzną.

Tydzień temu Maciek, bez mojej zgody, włączył laptopa, wszedł na moje konto na FB i kliknął trzy razy, najwyraźniej pragnąc nawiązać w moim zastępstwie jakieś nowe znajomości.

Niniejszym proszę o wybaczenie osoby wyklikane przez Maćka. Wiem, wiem – przed żadną instancją się nie wybronię, bo chcąc nie chcąc, za czyny Maćka odpowiadam wyłącznie ja.

Nie dość tego. Kilka lat temu Maciek, niemowlęciem będąc, kliknął i wysłał mejla przygotowanego przeze mnie, ale przeznaczonego dla innej osoby niż ta wyklikana przez Maćka. Jakieś tam „buzi” i „papapa” i to, co się zwykle pisze, mając pewne nadzieje, ale w wyniku „pomyłki” nie obyło się bez konsekwencji i najadłem się wstydu.

Wczoraj przyłapałem Maćka na robieniu zdjęć moją komórką. Obfotografowywał ptaszki na drzewie za oknem. Konkretnie rodzinę srok. Na wszelki wypadek komórkę trzymam pod leżanką, gdzie łapa Maćka jeszcze nie sięga. Od ptaszków się zaczyna…

Kochana „Przyjaciółko”, poradź! Jak mam sobie poradzić z Maćkiem w dobie intensywnego rozwoju technologii cyfrowych? Od czasu do czasu próbuję mu wtrynić w tartej marchewce jakiś validol lub neopersen, ale natychmiast wyczuwa podstęp i się obraża.

Jak tak dalej pójdzie, jestem gotów wysłać Maćka do Danii, a tam już fachowo pokroją go na oczach przedszkolaków. W ramach edukacji przedszkolnej. I taki Maciek, ostatecznie, może się na coś przydać, chociaż Maciek to nie żyrafa.

Michał Waliński

21 lutego 2014 r.

Zdjęcie pochodzi ze strony
https://www.google.pl/search?q=zabawne+szympansy&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=fZQIU9byCM2ShQf7lYH4BQ&ved=0CCwQsAQ&biw=1366&bih=667

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii człowiek, FB, szympans, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s