„Najzdolniejsi na świecie”. W PISA

Opublikowano (3 XII) najnowsze wyniki międzynarodowych testów PISA (Programme for International Student Assesment). Polskie piętnastolatki wypadły w nich znakomicie. W Europie wyprzedzają nas tylko uczniowie z Lichtensteinu, Szwajcarii, Holandii, Estonii i Finlandii. Młodzi Polacy pną się systematycznie w górę w tych badaniach od roku 2000. Szczególny postęp nastąpił zwłaszcza w matematyce. Testy PISA badają nie tyle wiedzę uczniów, co umiejętności – matematyczne, przyrodnicze i humanistyczne (zdolność rozumienia tekstu). Szczerze życzę kolejnym rocznikom gimnazjalistów, aby w najbliższych latach „przegoniły” niedoścignione państwa azjatyckie, z Szanghajem na czele.
Parę godzin po ogłoszeniu najnowszego rankingu zabrzmiały tuby propagandowe, odtrąbiono wielkie zwycięstwo. Zachwycone są gazety i portale informacyjne. W telewizji i radiu nawet o orkanie Ksawerym tyle się nie mówi. Podobno cały świat czekał w napięciu na wyniki wyścigu PISA i czyniono zakłady, kto wygra. „Mamy powody do dumy i satysfakcji. Nasza młodzież jest najzdolniejsza na świecie. O tym moje pokolenie mogło tylko marzyć. To efekt wielkiej pracy polskich nauczycieli. Chciałbym się im nisko pokłonić […] To pokazuje, że Polska szkoła nie potrzebuje rewolucji. Potrzebuje zmian, potrzebuje więcej pieniędzy. Ale nie rewolucji” – powiedział premier Donald Tusk na specjalnej konferencji prasowej. Nowa minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska natychmiast zadeklarowała: „Te wyniki to wspólny sukces moich poprzedników w MEN. Chcę kontynuować ich pracę.”
Wątpliwa teza i nieuzasadniona deklaracja.

Jako były belfer, z gatunku tych na wymarciu, dziękuję Panu Premierowi za niski pokłon dla nauczycieli. Co do Pani Minister, w jednym z licznych wywiadów udzielonych jeszcze przed zaprzysiężeniem, dała do zrozumienia, że jest przygotowana do pełnienia nowej roli, bo ma dwoje dzieci w wieku szkolnym. I tak trzymać, to jest szczera partyjna postawa! Na wszelki wypadek z całego serca apeluję: niech Pani w żadnym razie nie kroczy drogą swoich poprzedniczek. Niech Pani, nim zacznie cokolwiek deklarować, dowie się, na czym polegają testy PISA i czy są badaniami na tyle reprezentatywnymi, aby na ich podstawie wnioskować o kondycji intelektualnej młodych Polaków.

[…]

Całość felietonu można przeczytac na stronie
http://pl.scribd.com/doc/189931806/Micha%C5%82-Wali%C5%84ski-Najzdolniejsi-na-%C5%9Bwiecie-W-PISA

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „„Najzdolniejsi na świecie”. W PISA

 1. columbo294 pisze:

  Originally posted by glosameryki:

  No wlasnie. A czy to, co Pan zaprezentowal w swoim komentarzu, nie jest mysleniem biblijnymi schematami???

  Naśladowanie Chrystusa uczy miłości a nie schematów. Chrystus właśnie wpajał swoim uczniom aby kierowali się miłością a nie schematami.
  Z punktu widzenia osoby niewierzącej może wydawać się że ktoś kto wierzy Bogu (czyli temu co spisane zostało w Słowie Bożym) działa schematami. Ale jest to dość krzywdzące założenie gdyż właśnie Bóg wymaga od nas myślenia przez pryzmat miłości. Bóg niejako "zmusza" nas do myślenia a nie działania schematami. Poza tym parafrazując słowa apostoła Piotra "Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi" . Dlatego skoro WSZYSTKIE proroctwa Biblijne się spełniły dlaczego nie miał bym wierzyć i w to ostatnie. To nie schemat -to logiczne rozumowanie.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 2. glosameryki pisze:

  Originally posted by columbo294:

  Mamy zaburzony obraz rzeczywistości gdyż działamy schematami. Wtedy ludzie są tak słabi że wierzą we wszystko co się im powie.

  No wlasnie. A czy to, co Pan zaprezentowal w swoim komentarzu, nie jest mysleniem biblijnymi schematami???

  Polubienie

 3. columbo294 pisze:

  Originally posted by marylak:

  ;Coś więcej", czyli co?

  Raczej kto 🙂 Ja odpowiedz znajduję w Biblii. Szatan nazwany jest władcą, który rządzi w powietrzu w Efezjan 2.2. Jest również władcą tego świata w Ew. Jana 12.31. Więcej światła daje nam Apokalipsa Jana (Ap.13,12)

  I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii, której rana śmiertelna została uleczona.

  Szatan wywiera wpływ na władze tego świata. Świat zmierza do globalizacji czyli jednego Państwa ,jednego pieniądza i jednej władzy, która podporządkowana będzie szatanowi. Jesteśmy naocznymi świadkami wydarzeń opisanych w Apokalipsie. Dlatego ludzi trzeba "przygotować" do takiego stanu rzeczy oduczając ich mysleć. Telewizia, radio i szkolnictwo powoduje że nie umiemy mysleć. Mamy zaburzony obraz rzeczywistości gdyż działamy schematami. Wtedy ludzie są tak słabi że wierzą we wszystko co się im powie. Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Medium pisze:

  Originally posted by marylak:

  knowania genderhołoty, jak się "naukowo" wyraził ks. prof. Bortkiewicz

  Znaczy kościół ostro wystartował w swojej nowej roli :)Żeby było sprawiedliwie i kościół ma swoje naukowe teologiczne pojęcia, a i językiem astrologii niewiele wytłumaczę choćby profesorom…

  Polubienie

 5. marylak pisze:

  Originally posted by columbo294:

  Pozostaje pytanie dlaczego testy tak mocno zakorzeniły się w szkolnictwie. Myslę że to coś więcej niż "wygodnictwo".

  "Coś więcej", czyli co? Znów jakiś wredny spisek masonerii, czy może knowania genderhołoty, jak się "naukowo" wyraził ks. prof. Bortkiewicz :confused:

  Polubienie

 6. Medium pisze:

  Originally posted by columbo294:

  Testy oduczają logicznego myslenia.

  Zgoda. Młodzieży pozostanie wyłącznie dostosowanie się do narzucanych warunków. A już stopień przystosowania do warunków z otwartym umysłem opisuje nie co innego jak współczynnik inteligencji 😉

  Polubienie

 7. columbo294 pisze:

  Originally posted by glosameryki:

  calkowicie podzielam wyrazone tam watpliwosci co do miarodajnosci roznego rodzaju testow oraz ich dydaktycznej efektywnosci (nauczanie "pod testy"). Niestety, nie da sie ich uniknac – za mocno zakorzenily sie w szkolnictwie wszystkich szczebli.

  Pozostaje pytanie dlaczego testy tak mocno zakorzeniły się w szkolnictwie. Myslę że to coś więcej niż "wygodnictwo". Testy oduczają logicznego myslenia. Poza tym cała edukacja bazuje nie na nauce logicznego rozumowania tylko na tym aby "wstrzelić" się w test. Podobnie wpajanie "pozytywnego myślenia" nierzadko naiwnego i życzeniowego w miejsce REALISTYCZNEGO. Państwo nie potrzebuje ludzi myślących tylko "roboty" umiace wykonywać testy. Takimi ludzmi łatwiej potem manipulować.

  Polubienie

 8. glosameryki pisze:

  Zadalam sobie trud przeczytania pelnego tekstu na linkowanej stronie i calkowicie podzielam wyrazone tam watpliwosci co do miarodajnosci roznego rodzaju testow oraz ich dydaktycznej efektywnosci (nauczanie "pod testy"). Niestety, nie da sie ich uniknac – za mocno zakorzenily sie w szkolnictwie wszystkich szczebli. Sa zreszta zbyt wygodne, zeby sami nauczyciele chcieli z nich zrezygnowac na rzecz bardziej pracochlonnych metod oceniania. 🙂 Dlatego tez – w przeciwienstwie do Autora – cieszylabym sie, kiedy

  Padają propozycje, żeby cały rok pierwszy [na wyzszych uczelniach] poświęcać na nauczenie tego, czego się Jaś wcześniej nie nauczył.

  Pomysl wcale nie jest zly. Taki wlasnie model realizuja – z powodzeniem – uczelnie amerykanskie, co oczywiscie wiaze sie z duzym odsiewem wsrod tzw. freshmen, ale pozostalym daje mozliwosc bardziej dojrzalej i samodzielnej decyzji o wyborze badz zmianie kierunku studiow (za przywyklych do prowadzenia za raczke uczniow zbyt czesto decyduja/wspoldecyduja rodzice lub nauczyciele).

  Polubienie

 9. lemari pisze:

  Originally posted by iambogna:

  Nie wiem, jakie sa reguly rekrutacji testowanych uczniow

  Jednym z warunków PISA jest losowość grupy.

  Polubienie

 10. kojakopera pisze:

  Originally posted by iambogna:

  "wygralismy mecz"… chociaz ani mowiacy te slowa, ani sluchajacy go zadnego meczu nie grali (nawet na stadionie nie byli, zeby do zwyciestwa zagrzewac).

  …a z ostatnich sukcesów, jakie "odnieśliśmy w narciarstwie", niezbicie wynika, że MY, Polacy od morza do Tatr, szusujemy na deskach niczym Justyna Kowalczyk. 😀

  Polubienie

 11. Medium pisze:

  Originally posted by iambogna:

  Nie wiem, jakie sa reguly rekrutacji testowanych uczniow i na ile taki test odzwierciedla faktyczny poziom szkolnictwa

  Ja też nie znam się na testach. Te kończące szkołę pisali wszyscy uczniowie, ale czy to były testy PISA?

  Polubienie

 12. iambogna pisze:

  Sukces niewatpliwie odniesli uczniowie, ktorzy do testow przystapili i poniekad ich nauczyciele (poniekad, bo warto by tez sprawdzic, ilu uczniow pozostaje daleko w tyle za przetestowanymi). Nie wiem, jakie sa reguly rekrutacji testowanych uczniow, i na ile taki test odzwierciedla faktyczny poziom szkolnictwa, ale kiedy czytam medialne peany, to mam takie same odczucia, jak kiedy od Piotra Kraski dowiaduje sie, ze "wygralismy mecz"… chociaz ani mowiacy te slowa, ani sluchajacy go zadnego meczu nie grali (nawet na stadionie nie byli, zeby do zwyciestwa zagrzewac).

  Polubienie

 13. Medium pisze:

  Badania w ramach PISA rozumiem nie przebiegają rokrocznie?Może w końcu mój starszy kolega z liceum, który studiował w USA zostanie przekonany?

  Polubienie

 14. lemari pisze:

  Gdyby to kogoś interesowało, tu są zadania:http://www.ifispan.waw.pl/pliki/zadania.pdf

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s