Prawda czy mit?

Bloguje Sąsiadka.

W związku z nagłą wizytą Szanownej Ciotki (jak zwykle, nie zrobiłam na czas odpowiednich zakupów!) przez kilka dni nie mogłam nic napisać na blogu, a przecież obiecałam Sąsiadowi. Pora nadrobić zaległości.

Jestem od dawna pełna podziwu dla gazet i mediów, że tak wspaniale prowadzą misję oświatową i edukacyjną narodu. Gdyby większość Polaków umiała czytać ze zrozumieniem, to szkoły i matura byłyby zupełnie niepotrzebne,bo wystarczyłyby media, chociaż w zasadzie szkoły już dawno przestały uczyć czytania, nawet bez rozumienia. …

Media i gazety w Polsce to takie nasze współczesne Siłaczki, ale prawie nikt tego nie docenia, tak jak prawie nikt nie wie, że niniejszym uczyniłam aluzję do śp. Stefana Żeromskiego. (Żeromski to był taki niezbyt dobry pisarz, którego kiedyś należało obowiązkowo słusznie cenić.)

Zatem i ja, w związku z kolejnym Kongresem Kobiet, postanowiłam, w czynie społecznym, od czasu do czasu postymulować mózgi Czytelniczek i Czytelników tego bloga pewnymi otwartymi kwestiami, podanymi w formie zwięzłych tez. Zadaniem Czytelniczek i Czytelników jest skreślenie słowa „prawda” lub skreślenie słowa „mit”. Podpowiadam, że jeśli Czytelniczka lub Czytelnik skreślą słowo „mit”, teza jest prawdziwa, a jeśli skreślą słowo „prawda, sąd jest fałszywy.

Żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, w następnym odcinku o opinię i ostateczne stanowisko poproszę prof. Cl. Levi-Straussa, prof. B. Malinowskiego, prof. Levi-Bruhla, prof. E. Mieletinskiego, prof. Zb. Mikołejkę oraz prof. J. Hartmanna.

Gdybyż jednak panowie nie uzgodnili stanowiska w niżej podanych kwestiach, co jest wielce prawdopodobne, gotowa jestem ekshumować trupa prof. Sir Jamesa Georga Frazera, aby rozstrzygnął daną kwestię przez wskazanie.

A oto najpilniejsze edukacyjne problemy:

Budowa atomu wskazuje na fakt, że praktycznie poruszamy się w pustej przestrzeni. Prawda czy mit?

Jeśli przyłożysz palec do spodu rozgrzanego do temperatury 220° C żelazka marki Philips, poparzysz się? Prawda czy mit?

Jeśli poślinisz najpierw ten sam palec, a następnie przyłożysz go do spodu rozgrzanego do temperatury 220° C żelazka marki Philips, poparzysz się? Prawda czy mit?

Wolniejsze przeżuwanie kromki chleba zrobionego na zakwasie jest zdrowsze od szybkiego przeżuwania kromki chleba zrobionego bez zakwasu? Prawda czy mit?

Lepiej być biednym i zdrowym niż bogatym i kulawym? Prawda czy mit?

Osoby urodziwe płci żeńskiej mają większe szanse u egzaminatorów na prawo jazdy kategorii A1? Prawda czy mit?
Jacek Wiśniewski przeprasza za k… rzucane w wywiadzie dla TV. Prawda czy mit?

Kardynał Dziwisz wyraził się był niegdyś: „Zasada nasza będzie taka, by za bardzo nie rozszerzać czci krwi Jana Pawła II.” Prawda czy mi?

Długotrwałe i regularne palenie marihuany powoduje dosłowne "ogłupienie" i nieodwracalne zmiany w mózgu. Prawda czy mit?
W noc świętojańską kaktusy wyrastają na dłoni. Prawda czy mit?

Sądy w Polsce są niezawisłe? Prawda czy mit?

W szklance w połowie pełnej wody źródlanej jest więcej wody źródlanej niż w szklance w połowie pustej? Prawda czy mit?

„Nie zdarzają się przypadki, żeby po marihuanie mąż bił żonę.” [ prof. J. Vetulani] Prawda czy mit?

Jeśli wpadniesz do czarnej dziury, przekształcisz się w nieskończonej długości spaghetti. Prawda czy mit?

Pałac Kultury w Warszawie zostanie przerobiony na najwyższy w Polsce kościół. Prawda czy mit?

Komunikując się przez Skype’a można zajść w ciążę. Prawda czy mit?

Można umrzeć ze śmiechu. Prawda czy mit?

Ze związku rudej z rudym urodzi się rudy. Prawda czy mit?

Lemingi i leminżyce to sympatycy PO. Prawda czy mit?

Zażywanie rutinoscorbinu gwarantuje sukces w wyborach. Prawda czy mit?

Telewizja „Trwam” kupiła prawa do transmisji meczu Polska- Anglia w eliminacjach mistrzostw świata. Prawda czy mit?
Masturbacja jest równoznaczna z „uwiądem” mózgu. Prawda czy mit?

Wodzianka to rodzaj śląskiej zupy. Prawda czy mit?

Stawianie baniek jest najlepszym lekarstwem na grypę. Prawda czy mit?

Małgorzata Kożuchowska odchodzi z serialu „M jak miłość”. Prawda czy mit?

Wodzianka to ksywka. Prawda czy mit?

Sąsiadka

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s