Dzieje bieżące głupoty w Polsce, XXXI. „Newsweek”, Tomasz Lis i problem IQ

W okolicach meczu kopanego Polski z Rosją (Euro) „Newsweek” zamieścił na okładce wizerunek Franza Smudy wystylizowanego na marszałka Piłsudskiego. Przesłanie wydaje się jasne, ale cudu nad Wisłą tym razem nie doczekaliśmy – Polska drużyna, co jest rezultatem kunktatorskiej taktyki trenera, osiągnęła „zwycięski remis”, niegodny Marszałka. Doczekaliśmy się natomiast burd wywołanych przez polskich kiboli, którzy ruszyli na te „ruskie k….” maszerujące przez Warszawę na stadion. Narodowy podobno. …

W piątkowe poranki w radio TOK FM odbywają się „Poranki Radia TOK FM”. Audycja ta polega na tym, że czterech panów – pod pozorem komentowania rzeczywistości – wzajemnie sobie kadzi, wzajemnie się adoruje i komplementuje. Na ogół też panowie Tomasz Wołek, Jacek Żakowski i Wiesław Władyka szczególnie adorują Tomasza Lisa.

Mówią, że gdy diabeł nie może, wtedy babę pośle. I posłał więc do ostatniego „Poranka” Dominikę Wielowiejską w miejsce Żakowskiego.

No i stało się. Towarzystwo bez wyjątku zrugało okładkę ze Smudą-Pilsudskim. I słusznie zrugało. Red. Lis się obruszył. Mocno. Broniąc się, zaatakował „Gazetę Wyborczą”, że podgrzewała atmosferę przed rzeczonym meczem, który to donos zasługuje na odrębną analizę. Sprawa zrobiła się o tyle ciekawa, że Radio TOK FM jest tubą „GW”. W każdym razie wychodzi nam, że okładka „Newsweeka” nie podgrzewała, a „Wyborcza” na odwrót. Okładka „Newsweeka” przeznaczona była dla „ludzi inteligentnych”, dla kogo przeznaczona jest „GW”, tego Lis nie sprecyzował, bo zajęty był dowodzeniem tezy, iż media i gazety nie mają …żadnego wpływu na społeczeństwo. Tzn. „Newsweek” ma i dlatego może publikować „żarty” dla „inteligentnych”, ale inne media…

Ciekawa jest ta stratyfikacja społeczeństwa w wydaniu Lisa. Interesujące jest to, że wszystko, co mówił Lis w ostatnim „Poranku”, to mówił serio i oburzał się naprawdę, nie kumając zupełnie, co mu Wielowiejska z Wołkiem przekazać chcieli, chociaż nie zawsze mogli, bo Lis co rusz przerywał.

Stylizowanie wizerunków na okładkach „Newsweeka” na znane postaci historyczne staje się zasadą. Czy nie świadczy to przypadkiem o braku co najmniej …wyobraźni i inwencji?

Do której części społeczeństwa zaliczyć można Tomasza Lisa, który – zresztą nie po raz pierwszy – osiągnął szczyty hipokryzji? Lisa, dla którego zdanie „jeśli p”, to „nie p” jest prawdą?

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s