Kroniki skundlonych obyczajów (VII). Dobry terrorysta jako przedmiot pożądania cywilizacji

„Cały cywilizowany świat powinien uważać, że dobry terrorysta to martwy terrorysta.”
"Cywilizowany świat powinien zabijać terrorystów".

„Jak Amerykanie zabili bin Ladena, to cały cywilizowany świat się cieszył, ja też. Martwy terrorysta na pewno nie zabije żadnego niewinnego człowieka.”

To wypowiedzi Leszka Millera sprzed paru dni. …


Ciekawe to zdania. Miller wszedł za jednym zamachem w rolę komandosa, który przeszedł najbrutalniejsze pranie mózgu i członków, kulturologa i znawcy cywilizacji oraz Pana Boga.

Wyjaśniam:

„Wyprany mózgowo komandos”, bo bliska wydaje mu się zasada: „zabić, a potem pytać o pozwolenie i dociekać, kto zacz”.
„Kulturolog”, bo z niebywałą pewnością wypowiada się o normach i wartościach cywilizacji.

„Pan Bóg”, bo wszedł co najmniej w kompetencje narratora wszechwiedzącego (nawet Prus był mądrzejszy w kwestii narracji!).

Leszek Miller od dawien dawna lubuje się w bon motach. Zwróćmy uwagę, że w tym wypadku Miller jakby zrezygnował z charakterystycznej dla siebie konwencji bon motu z podtekstem erotycznym. Piszę :”jakby”, gdyż może nie do końca, można bowiem założyć, że każdy zabójca terrorysty kończy jak „prawdziwy mężczyzna”. Nawet, jeśli przypadkowo zarżnie przez pomyłkę nie terrorystę, lecz zwyczajnego człowieka lub dziecko.

Niepokoi mnie lekkość i swoboda, z jaką wytrawny (?) polityk wypowiada tego rodzaju zdania. Obawiam się, że ktoś może – niebezpodstawnie – zarzucić Millerowi, że jest po prostu głupcem, ale to już nie moje zmartwienie.
Czuję się przynależny do „cywilizowanego świata”, jednak nie rżałem z radości, kiedy zabijano Bin Ladena. Była wszakże okazja, żeby Bin Ladenowi wytoczyć uczciwy proces i skazać go na karę na przykład 10 tysięcy 121 lat pozbawienia wolności. Z tej możliwości, jaką oferuje cywilizowana cywilizacja, zrezygnowano, a szkoda, bo taki proces wiele by nas nauczył. I terrorystów być może także.

Wyobraźmy sobie, co by było, gdyby tę barbarzyńską, tchnącą duchem najbardziej okrutnych kart Starotestamentowych, zasadę wprowadzić, jako rodzaj imperatywu moralnego, w życie? Miller tego akurat wyobrazić sobie nie umie, a szkoda.

Można by życzyć Leszkowi Millerowi, żeby jednak wrócił do swoich „klasycznych” bon motów erotycznych, jak jednak życzę mu, żeby skończył „jak mężczyzna” „bój swój ostatni”, odśpiewał „Międzynarodówkę”, a nawet „Mury” Kaczmarskiego i udał się jak najrychlej na polityczna emeryturkę. Jej wysokości mu nie zazdroszczę. Zwisa mi to.

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Kroniki skundlonych obyczajów (VII). Dobry terrorysta jako przedmiot pożądania cywilizacji

 1. 16Siko15rek pisze:

  Spadek po Bushu juniorze to przekleństwo, które i za nami się ciągnie. Zgadzam się, że to nie tylko sentymenty lewicy. Służalczość wobec USA – czy to nie grzech nr 1 zagranicznej polityki polskiej po 1989 r.? Ja wolałbym Grippeny nad polskim niebem (jeśli własnych wyprodukawać nie potrafiliśmy). I żeby nas Amerykanie żadnym złomem morskim nie uszczęśliwiali…A w ogóle – pust' wsiegda budiet solncie"Wesołych Świąt!

  Polubienie

 2. anonymous pisze:

  Winnetou writes:A przyczyny ekspansji terroryzmu muzułmańskiego w ostatnich kilkudziesięciu latach? Raczej zlożone, wbrew uproszczeniom, że chodzi wylącznie o ropę i interesy ekonomiczne.

  Polubienie

 3. anonymous pisze:

  Winnetou writes:Więzienia CIA w Polsce i gdzie indziej to spadek po Bushu juniorze, którego hołubiły wszystkie polskie ekipy rządzące i nadal za nim tęsknią. Stąd biorą się próby dyskredytowania Obamy na wszelkie możliwe sposoby. A trudne to, jak widać, nie jest – wystarczy życzeniowa interpretacja faktów… Co także robi Miller.

  Polubienie

 4. 16Siko15rek pisze:

  Wolałbym, żeby go schwytano, przywieziono do USA i wytoczono uczciwy proces. A przynajmniej, żeby do Stanów dowieziono jego ciało, a nie dokonywano ukradkiem pochówku morskiego."Uczciwy" – oznacza zgodny ze standardami zachodnimi, szczególnie z normami amerykańskimi, bo Amerykanie mieli w tym wypadku szczególny powód do sądu i osądu.Czy naprawdę nie było takiej możliwości?Nie chciałbym wyjść na …apologetę terroryzmu, wolałbym raczej mieć pewność, że Polska jest bezpieczna, zwłaszcza w kontekście Euro 2012.Dlatego ze zgrozą przysłuchuję się "dialogowi" politycznemu na temat pewnego więzienia CIA w Polsce.A tak na marginesie: jakie są przyczyny polityczne ekspansji terroryzmu arabskiego/muzułmanńskiego w ostatnich kilkudziesięciu latach?

  Polubienie

 5. anonymous pisze:

  Winnetou writes:"Była wszakże okazja, żeby Bin Ladenowi wytoczyć uczciwy proces… Z tej możliwości, jaką oferuje cywilizowana cywilizacja, zrezygnowano…"Zrezygnowano? Doprawdy???????????

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s