Jego Ekscelencji arcybiskupowi J. Michalikowi dedykuję, żeby…

Dedykuję wierszyk E. C. Bentleya w przekładzie St. Barańczaka:

Pizarro

Poglądy Pizarra
Cechowała niewzruszona wiara
W to, że wycięcie w pień nie podlega naganie,
Jeśli wycinanymi w pień są miejscowi poganie.

Żeby? Żeby wyciągnął z wierszyka wnioski, wezwał do krucjaty i raz na zawsze zlikwidował problem polskiego "getta katolickiego".

Arcybiskup kazał w niedzielę w Gietrzwałdzie do 20 tys. wiernych i senatorów:

"Polska powinna zatroszczyć się o to, aby zginęło getto katolickie – mówił arcybiskup Józef Michalik podczas uroczystości 134. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. To jest dramat, że w katolickiej Polsce, chrześcijańskiej (…) Polsce próbuje się zepchnąć na margines, czyli zamknąć w getto myślowe i getto społeczne obecność Ewangelii, bożego prawa, krzyża, Pisma Świętego – wołał biskup." [cytuje za portalami]. I dalej tym podobne ble ble.

Tak kuriozalnej i fałszywej wypowiedzi dawno nie słyszałem. Żyjemy w państwie praktycznie konfesyjnym. Nigdy bym nie wpadł na pomysł, że jest to getto.

No cóż, w kampanii wyborczej (por. nutki agitatyjne w homilii arcybisupa) wszelkie chwyty dozwolone – czy chodzi o polityka, czy o biskupa.

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jego Ekscelencji arcybiskupowi J. Michalikowi dedykuję, żeby…

  1. iambogna pisze:

    No, widzisz, Ty bys na to nie wpadl, ja tez nie. A arcybiskup wpadl – w pulapke wlasnego krasomowstwa, dzieki czemu Polska to juz nie nostalgiczny "skansen", tylko represyjne "katolickie getto" Europy. Bo tylko wtedy ma jakis sens jego kuriozalnie sformulowany apel: "Polska powinna zatroszczyć się o to, aby zginęło getto katolickie, i trzeba na tej drodze wytrwać." Dyskusja z tak nieprzewidywalnym slowolejca chyba mija sie z celem. Ale dla blogerow i wszelkiej masci satyrykow to istna kopalnia komicznych lapsusow. Chocby nazwanie przejawem "getta katolickiego" oskarżanie Radia Maryja, "że ono tam takie, czy inne orientacje przyjmuje"… Totez i ja nie odmowilam sobie przyjemnosci odnotowania osobliwej retoryki Jego elokwentnej Ekscelencji. http://nieortodoksyjnie.blog.onet.pl/

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s