Przepowiadam

Rokowi 2012 patronować ma, z woli PO, Skarga. Piotr. Ten kaznodzieja i profeta. Zwany m. in. "biczem na heretyków". Pisał świetnie (sam, kiedy w szkole było to jeszcze możliwe, próbowałem ukazać uczniom piękno logiki składni Sakrgowej), siał nietolerancję. Niewątpliwie patriota, ale… "Ale" bez liku!

Kochani, ćwiczmy się w sztukach profetycznych. Niegorsiśmy od Skargi, aczkolwiek pisać po polsku tak pieknie nie umiemy.

Ja, niżej podpisany, przewiduję, że za kilka lat w obiegowej polszczyźnie znajdzie się przysłowie: Pewne(-y) jak emerytura z łupków.

Ściślej – wyrażenie paremiologiczne. Antonim porzekadła "Pewne jak w banku".

Co do Skargi,Piotra, jestem za, a jeszcze bardziej przeciw. Jestem za Prusem. Bolesławem. Autorem nowoczesnej prozy ("Lalka", "Faraon"). Prekursorem stosowania nowoczesnych narzędzi pracy i wprzęgania zdobyczy cywilizacji w życie. Znawcą społeczeństwa i procesów społecznych.

PS. PiotrSkarga i PO to dla mnie jakiś absurdalny oksymoron!

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s