„Większy niż Mickiewicz”

Tak myśli prof. Aleksander Fiut o Czesławie Miłoszu. Też poecie.

Uzasadnienie? Żadne albo żalosne, czyli bardzo typowe dla dzisiejszych polonistów-celebrytów.

Rzecz w tym, że Fiut z Adamem wódki nie pił, bo nie mógł. I tyle.

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „„Większy niż Mickiewicz”

 1. iambogna pisze:

  Bo w pewnym wieku przestaje sie tworzyc pod publike i krytykow. Co do erotyki, to zawsze uszlachetnia ja zdrowy dystans, a ten tez przychodzi (albo nie) z wiekiem.

  Polubienie

 2. 16Siko15rek pisze:

  Absolutnie się z Tobą zgadzam w kwestii Fiutów. Za "Go" oczywiście się nie gniewam, tym bardziej że ja jeszcze żyję. Kochanowski jako namber łan to taki mój szkolny chwyt. Nie powiem, bywał niegdyś skuteczny – do czasu, kiedy zaczęto metodycznie i ponadpartyyjnie niszczyć polską oświatę. Swoja drogą, zazdroszczę Ci, że spotkałaś żywego Miłosza. Psalmy w przekładzie Kochanowskiego może nie są "zbyt prawdziwe", ale (mnie) ciągle urzekają. Znów z "doskoku" (mam Tę 91 – dziewięćdziesiątkę jedynkę – na karku i wszystkie związane z tym sprawy… Zgroza, ale… No a taka Hartwig! Nie dosyć, że jeszcze żyje, to jeszcze świetnie pisze. Zauważ, że bardzo wielu wybitnych twórców najlepszych było na późną starość. Taki Iwaszkiewicz – jako poeta. Uwielbiam starczą pornoerotykę Picassa.

  Polubienie

 3. iambogna pisze:

  Napisalam "Go" z wielkiej litery – bo Milosz juz nie zyje (i tylko w odniesieniu do spotkania z jeszcze zyjacym). O Kochanowskim pisalabym z malej (spotkanie raczej wykluczone), chociaz – za Twoja niegdys rada – "Psalmy" najchetniej czytam w jego przekladzie.Klopoty z poetyckim bogactwem to ma prof. Fiut, w opinii ktorego "Leśmian jest zmysłowy, ale już nie religijny". Najwyrazniej wyglosil ja "w myśl [wyznawanej] zasady, że jak się czegoś dobrze nie zna, to trzeba o tym napisać książkę".

  Polubienie

 4. 16Siko15rek pisze:

  To dlaczego baby tak lgnęły do Mickiewicza? Wręcz nachalnie wpychały się do jego domu i łóżka? Kuba Wojewódzki pewnie zna odpowiedź. Zaimka "Go" z wielkiej litery używam wyłącznie w odniesieniu do Kochanowskiego (stworzył język polski i polską literaturę) i Słowackiego (myślał). Wielkich XX w. oceni historia. Oczywiście, Miłosza "ustawiam" wśród tycj największych, wyżej od Herberta. Mam kłopot z Szymborską, wolę Kozioł. Kocham Grochowiaka. Ale w XX w. może mój numer jeden to Leśmian, a numer dwa – Białoszewski. Albo odwrotnie.A w ogóle – to mamy kłopoty z poetyckim bogactwem, zwłaszcza z piszącymi paniami. Plejada gwiazd!Tyle, "z doskoku".

  Polubienie

 5. iambogna pisze:

  I poniekad ma racje. Mickiewicz byl (ponoc) mizernego wzrostu, gdziez mu tam do postawnego Milosza (mialam przyjemnosc spotkac Go w Nashville).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s