Z pamiętnika maturzysty A.D. 2011

Michał Waliński

Z pamiętnika maturzysty A.D. 2011

– Jak Ci poszło na egzaminie?
– A lajtowo! A ci?
– A mi to tito.

4 maja 2011 roku

– O w mordę jeża! Pierwszą ławkę wylosowałem!

No bo wpadło mi wczoraj z wieczora do głowicy, że maturkę sobie odnowię. Wszyscy coś odnawiają, mieszkania, biusty, tyłki, a najczęściej śluby kościelne w „M jak miłość” i „Barwach życia”. To i ja sobie maturkę odnowię. Po 45 latach. Spoko.

Garniturek włożyłem, jeszcze komunijny, marynareczka kusa, spodnie granatowe, w kancik zaprasowane. Na bierzmowaniu w nim byłem, egzamin dojrzałości zdawałem, nawet na dyplomie mi posłużył i gdy pierwszej pracy szukałem. Trochę przyciasny, ale w sumie git, obciach nie obciach, ważne, żeby jak człowiek na maturce wyglądać. Krawacik beżowy na gumce, koszulka lajtowa, nonajron, kiedyś śnieżnobiała, ale czysta, matka mi w pralce „Frania” wyprała.

Z największym trudem wcisnąłem się w język. …


Z największym trudem wcisnąłem się w język.

Nie, żebym tak na pałę zdawał, o nie, co to, to nie! Wczoraj przez całą godzinę lekturki z trzech lat powikowałem, Żeromskiego zguglowałem, bo na fejsie „Przedwiośnie” chodziło. Teraz siedzę i czekam, aż zaczną, za mną kupa frajerów siedzi, ale nie pękam, bo pod latarnią najciemniej.

Na matematycę patrzę, przewodniczy komisji, lasia jak się patrzy. – Niom, full opcja!
W komisji jeszcze fizyk, stary zgred i pierdoła, informatyczka, ale babeta zaraz zaśnie, jak się tylko uciszy na sali, no i facetka od niemca. Żenada! A z tyłu w środku siedzi jakiś kapo od oświaty i łypie po auli, w kątach jeszcze dwie starsze inkognito. Zna się te terminy obce!

[…]

Całe opowiadanie można przeczytać na stronie:

http://www.scribd.com/doc/55758583/Z-pami%C4%99tnika-maturzysty-A-D-2011

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Z pamiętnika maturzysty A.D. 2011

  1. 16Siko15rek pisze:

    Dziękuję za opinię. Blisko,blisko – sen, który męczy mnie od lat, dotyczy jakichś studiów uniwersyteckich, humanistycznych, może ponownie polonistyka,może jakieś podyplomowe, na pewno Wrocław. Opuszczałem regularnie pewne zajęcia, miałem jakieś problemy z akademikiem i dziewczynami, w rezultacie chyba nie zaliczyłem…Pozdrawiam. M.W.

    Polubienie

  2. anonymous pisze:

    chroniczny maturzysta writes:Kapitalne! Pogratulować poczucia humoru. A tak poważniej, czy pomysł odnowienia matury ma coś wspólnego z powracającym snem o zbliżającej się maturze? Mnie takowy męęęęęczy od lat, stąd to pytanie do Autora i do czytelników opowiadania.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s