Jasiu, lat 5, pyta (XI/A)

W łazience przez cały dzień włączone jest radio.

Jasiu wychodzi z łazienki i mówi:
"Mamo, czy wiesz, że najważniejsza jest Polska, w radiu mówili? …

Komunał "Najważniejsza jest Polska" ma bardzo wiele znaczeń.

Żadne z tych znaczeń nie ma nic wspólnego z logiką. Frazes ów jest – z punktu widzenia stylistyki – anakolutem. Jest też zaczynem ewentualnego entymematu, co go pod względem logicznym dyskwalifikuje.

Jest pewne, że megalomania narodowa (szowinizm, nacjonalizm i tp.) jest wpisana w geny ludzkie.Przedstawiciele plemion pierwotnych siebie uważali za ludzi, a innych za świnie, małpy i td.

Jasiu jest przyszłością narodu.

Kazimierz Kutz, człowiek wykształcony i inteligentny, nienawidzi Zagłębiaków.

Ludzie mieszkający w Zagłębiu (Dąbrowskim)nabijają się ze Ślązaków.

Jasiu intuicyjnie (genetycznie) wybrał nacjonalistyczną interpretację zdania "Polska jest najważniejsza".

Gdyby wybrał inaczej, ludzkość straciłaby jedyny argument sankcjonujący człowieczeństwo.

Jeśli komuś jest smutno z tego powodu, niech się napije piwa. Wódki nie polecam.

Poza tym slogan "Polska jest najważniejsza" jest plagiatem.

Polska to kraj plagiatorów.

Kradną profesorowie uniwersytetów, studenci, uczniowie i nauczyciele. Księża kradną kazania i homilie.

Profesowie szukają różnych sposobów na zwalnianie się z myślenia i nie wpada im na myśl, że plagiowanie nie jest najlepszym sposobem na życie (nie tylko naukowe). Efektem plagiowania studenckiego będą walące się mosty i domy. W wypadku studentów medycyny – wycinanie w trakcie operacji lewej zamiast prawej nerki lub jeszcze bardziej spektakularne pomyłki. Uczniowie przygotowują się do "studiowania". Nauczycielski referat ma konferencji to na ogół zlepek cudzych tekstów wyjętych z Internetu.Wiele z przyprowadzonych lekcji bazuje na twórczym wykorzystaniu Wikipedii.

Znałem niegdyś wielu naukowców, którzy przez lata mędzili, ze coś by napisali, ale nie mają tematu. Niektórzy są ciągle w stanie gotowości intelektualnej, ale nadal nie znaleźli tematu. Nie dziwi mnie zatem, że habilitacje poświęca się "Motywowi domu w literaturze polskiej" czy klasyfikacji zboczeń w twórczości Jerzego Kosińskiego, który to pisarz na żadne zainteresowanie zresztą nie zasługuje.

Wymyślono, że aby UJ podskoczył w rankingu światowym uczelni, czyli wskoczył do czterechsetki, należy zatrudnić na godziny zlecone Wisławę Szymborską. Noblistka zarobi dla UJ parę punktów. A dla siebie parę groszy.

Na Uniwersytecie Wrocławskim mają sporą grupkę noblistów. Tylko o tym nie wiedzą?

Jasiu będzie studiował na uniwersytecie. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby to był Oxford. Może być Berkeley.

Autorkom różnych tam ćwiczeń stylistycznych i retorycznych dedykuję ten tekst jako znakomity przykład użycia entymemantu.

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s