Dzień bez Przekleństwa

Wczoraj obchodziliśmy uroczyście polski Dzień bez Przekleństw. Nb. czy jest międzynarodowy dzień nieporzeklinania? …

Przez cały wczorajszy dzień udało mi się zakląć tylko raz. Otóż kiedy potężnym nożem kucharza, z którego jestem nadzwyczaj dumny, zamiast w wątróbkę do posiekania trafiłem w środkowy palec lewej ręki, ryknąłem "murwa kadź!".

Pamiętam, jak z nieżyjącym już późniejszym profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego Januszem Anusiewiczem i innymi tuzami polonistyki w czasie biwakowania na trasach górskich wędrówek bawiliśmy się godzinami w tzw. grę półsłówek (czyt. gra półsłówek). Ach, te "mądre Jole", "domki w Słupsku", "Stój, Haliny!"… Istnieje poważna teoria językoznawcza na temat gry półsłówek, co najmniej tak poważna jak znany traktat "O wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia".

Nie pamiętam natomiast, żebyśmy – nawet w najgłuchszej głuszy górskiej – używali wulgaryzmów jako werbalnych znaków interpunkcyjnych. Jak już ktoś od czasu do czasu zaklął, to najwidoczniej miał powód, a nieużywana na co dzień, tedy niezeszmacona staropolska "kurwa mać" brzmiała wyraziście, soczyście i jak najbardziej uroczyście. Miała posmak zaklęcia. No i była ta kurwa z macią jak najbardziej uzasadniona. Nie tylko dlatego, że sam mistrz Jan z Czarnolasu jej używał.

Kiedyś, szczególnie w kręgu kultur oralnych, kurwą macią czy skurwysynen (czyt. z kurwy synem) można było śmiertelnie ugodzić największego wroga. Słowem można było góry przenosić i słowem można było zabić. Dzisiaj co najwyżej jakieś nędzne, bo w zasadzie neutralne "tychuju" towarzyszy ciosowi nożem w serce czy chrzęstowi rozłupywanej przy pomocy kija bejsbolowego czaszki – i to jak najbardziej nie po rycersku, w ciemnym zaułku lub zza pleców.

Zły pieniądz wypiera dobry pieniądz. Prawo Kopernika-Greshama dotyczy także i wulgaryzmów. W innym miejscu pisałem, że niestety bardzo zły przykład daje dzisiaj wielu przedstawicieli tzw. elit politycznych. Nie przepadam też za "wzorami" nie tylko językowymi typu Marta Gessler, ale cóż, w naszych czasach także w rozmowie dwu nastolatek (a więc przynajmniej potencjalnych kobiet) wyłowimy więcej wulgaryzmów aniżeli słów istotnych. Co zresztą wiele mówi o stanie umysłów i moralnej kondycji tudzież ich "bogactwie" językowym.

Kolega Anusiewicz lubił także nadzwyczajnie odczytywać nazwy mijanych stacji kolejowych …od tyłu, wspak. Motyb zamiast Bytom, Enapokaz zamiast Zakopane. Podśmiewywaliśmy się z tej jego pasji. Przecież jednak, chociaż zmarł przedwcześnie, pozostawił trwały ślad w polskiej myśli językoznawczej, był pionierem nowych językoznawczych szlaków…

Zagrajmy czasem w grę półsłówek.

Informacje o Michał Waliński

b. folklorysta, b. belfer, b. organizator, b. redaktor, b. wydawca, b. niemowlę, b. turysta; kochał wiele, kochał wielu, kocha wiele, kocha wielu; czasem świnia, czasem dobry człowiek, czyli świnia, ale dobry człowiek (prawie Gogol); żyje po przygodzie z rakiem (diagnoza lipiec 2009 r.) i konsekwencjami tej przygody; śledzi, analizuje i komentuje obyczajowość współczesnych Polaków; czasem uderza w klawisze filozoficzne, czasem w ironiczne, czasem liryczne, rzadziej epickie; lubi gotować, lubi fotografować; lubi czytać i pisać, lubi kino, filmy i teatr (od dawna za względu na okoliczności tylko w TV); lubi surrealizm w sztuce i w ogóle, a więc i polskość; lubi van Steena, Rembrandta, słomkowy kapelusz damy Rubensa, Schielego, impresjonistów, kobiety w swobodnych pozach w malarstwie Tintoretta; kocha M.; kocha miesięcznik "Odra", czyta regularnie "Politykę" i "Wyborczą"; ulubione radia: Dwójka i radia internetowe z muzyką klasyczną, jazzem, fado, flamenco i piosenkę literacką; lubi radio TOK FM, chociaz po godzinie czuje sie ogłuszony nadmiarem sygnałów dźwiękowych i "głosowych"; wierzy w koincydencję etyki i estetyki oraz królewnę Śnieżkę; ateistyczny agnostyk, może agnostyczny ateista; lubi słuchać
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s